Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – nowe atrakcje dla turystów w 2024 roku

Mazury, Kraina Tysiąca Jezior, od lat przyciągają żeglarzy z całej Polski i zagranicy. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to prawdziwa perła tego regionu, oferująca niesamowite widoki, doskonałe warunki do żeglowania i niezapomniane przygody. Czy jesteś gotowy na żeglarską przygodę swojego życia? Dowiedz się, co warto wiedzieć o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w 2024 roku i dlaczego warto skorzystać z czarteru jachtów na Mazurach.

Dlaczego Mazury?

Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, pełne naturalnego uroku i wyjątkowych atrakcji. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich ma ponad 100 km w linii prostej, a jeziora połączone kanałami tworzą unikalną sieć wodnych tras, pozwalających płynąć przed siebie. To raj dla żeglarzy, wędkarzy i miłośników przyrody. Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie tego regionu niż na pokładzie komfortowego, bezpiecznego wyczarterowanego jachtu.

Czym jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich?

Tworzą go połączone ze sobą jeziora, rzeki i kanały, które zapewniają idealne warunki do żeglowania. Szlak obejmuje ponad 20 jezior, w tym najważniejsze akweny regionu: Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Szymon i Mamry. To jedno z najdłuższych i najbardziej malowniczych tras wodnych w Europie. Szlak jest odpowiedni zarówno dla początkujących żeglarzy, jak i doświadczonych wilków morskich.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich rozpoczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, a kończy na kanale w Węgorzewie. Jego główna trasa ma długość 111 km w linii prostej, jednak można ją dowolnie zmieniać i przedłużać, ponieważ boczne odcinki pozwalają dodać nawet i 200 km. Pierwszą odnogą szlaku jest droga od ujścia kanały Tałckiego do miejscowośc Ryn. Druga wiedzie  z Mikołajek jeziorem Śniardwy i Kanałem Jeglińskim do Piszu.

Szlak prowadzi przez największe mazurskie miejscowości położone nad jeziorami, jak Węgorzewo, Mrągowo, Giżycko, Mikołajki i Ruciane-Nida.

Co nowego czeka cię na Mazurach w 2024 roku?

Zmodernizowane mariny i porty

W 2024 roku na Mazurach zakończono kilka ważnych inwestycji związanych z modernizacją marin i portów. Dzięki temu żeglarze mogą liczyć na jeszcze wyższy standard usług, lepsze zaplecze sanitarno-techniczne i większą liczbę miejsc do cumowania.

Nowym portem na Mazurach otwartym w 2024 jest Przystań Nautica w Węgorzewie nad jeziorem Święcajty, w północnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przystań posiada 150 miejsc do cumowania jachtów, rozbudowaną, ekologiczną infrastrukturę, ciekawą ofertę gastronomiczną i rozległy teren rekreacyjny.

Modernizacja plaż na Mazurach

Nowa plaża została otwarta w tym roku na jeziorze Niegocin przy kanale Niegocińskim w Giżycku. Eko Plaża jest ogólnodostępnym kompleksem rekreacyjno-turystycznym, wyposażonym w takie atrakcje, jak kąpielisko, czy wypożyczalnia ekologicznego sprzętu wodnego. Jest także sauna, plac zabaw dla dzieci i ścieżki edukacyjne. Z plaży można swobodnie przejść do Beach Baru z tarasem nad jeziorem i platformami wypoczynkowymi z widokiem na szlak wodny.

Warto również odwiedzić położone niedaleko Wydminy, gdzie w cieniu mazurskich sosen czeka wspaniała plaża z delikatnym piaskiem i czystą wodą. Wypoczynek uprzyjemnia taras wypoczynkowy, zjeżdżalnia, obszerne miejsca do relaksu i aktywnej rekreacji oraz altana do grillowania i miejsce na ognisko.

Rozbudowa ścieżek rowerowych

Dla tych, którzy chcą połączyć żeglarstwo z innymi formami aktywnego wypoczynku, przygotowano sieć ścieżek rowerowych. Dzięki temu możesz zwiedzać okolice jezior na rowerze, ciesząc się pięknem mazurskiej przyrody. Mazurska Pętla Rowerowa (MPR) to sieć tras o łącznej długości ponad 300 kilometrów, otwarta w 2023 roku, ale już przyciąga wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Pętla prowadzi przez malownicze krajobrazy Warmii i Mazur, oferując unikalne połączenie przyrody, kultury i historii. Na trasie znajdują się odcinki asfaltowe i ścieżki leśne, co zapewnia różnorodność wrażeń i wyzwań. Turyści mogą odpocząć w 18 nowoczesnych Miejscach Obsługi Rowerzystów, a dzięki 9 imponującym wieżom widokowym – cieszyć się panoramą regionu z unikalnej perspektywy. Nowym obiektem, otwartym w 2024 roku, jest MOR w Okartowie nad Jeziorem Śniardwy.

Wydarzenia i imprezy

Mazury w 2024 roku obfitują w liczne wydarzenia kulturalne, które przyciągają turystów i lokalnych mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na takie imprezy jak Giżyckie Dni Oldtimerów, które gromadzą miłośników starych jachtów, oraz Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur, które co roku przyciąga najlepszych żeglarzy z całego kraju. W sezonie na Mazurach odbywa się mnóstwo koncertów szantowych i nie tylko. Jeśli w porcie jest tawerna to niemal codziennie ktoś w niej występuje.

Dodaj komentarz