Na co zwrócić uwagę przy wynajmie jachtu motorowego?

Chociaż posiadanie jachtu motorowego daje poczucie niezależności, to nie w każdej sytuacji można uznać to za zaletę. Nie licząc ogromu wyzwań związanych z logistyką, bycie właścicielem łodzi wymaga przeznaczenia znacznych ilości środków finansowych na jej zakup, wyposażenie oraz utrzymanie. Kupno ogranicza nas także do korzystania z tylko jednego wybranego modelu. Tymczasem czarter pozwala nam co sezon przebierać w ofertach nowoczesnych jednostek, którymi dysponują firmy wynajmujące łodzie takie jak Sygnet Yacht Czarter. Bogactwo dostępnych możliwości sprawia jednak, że podjęcie decyzji o wypożyczeniu odpowiedniego jachtu motorowego może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które zagwarantują bezpieczny i komfortowy wypoczynek nad wodą.

O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o wynajmie jachtu motorowego?

Szukając idealnego jachtu motorowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, ile osób może przebywać jednocześnie na danej jednostce. Koniecznie trzeba także sprawdzić wyposażenie jachtu, w tym dostęp do m.in. lodówki, kuchenki gazowej czy ciepłej wody. Absolutną podstawą każdego jachtu jest także łazienka z toaletą, zbiornikiem na fekalia i prysznicem. Należy również skontrolować liczbę kamizelek ratunkowych, środki wzywania pomocy i wyposażenie nawigacyjne. Jeśli natomiast planujemy robić postoje poza portami, warto wybrać jacht wyposażony w duży zbiornik na wodę pitną oraz panele słoneczne zapewniające dostęp do energii elektrycznej.

Mniej doświadczeni motorowodniacy powinni zdecydować się na mniejszą łódź, natomiast ci, którzy odbyli już wiele rejsów, mogą zmierzyć się z nieco większymi i trudniejszymi w obsłudze jednostkami. Ważną kwestią pozostaje także zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia jachtu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, co ono obejmuje, a czego nie zawiera, gdyż może się zdarzyć, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za coś, co nie było naszą winą. Nigdy nie powinniśmy decydować się na wypożyczenie nieubezpieczonego jachtu lub takiego, którego warunki ubezpieczenia są dla nas niezrozumiałe. Zamiast tego warto wybierać jachty motorowe oferowane w Sygnet Yacht Czarter, ponieważ posiadają one cały niezbędny pakiet, w tym OC, JACHT CASCO oraz NW.

Kiedy najkorzystniej wynająć jacht motorowy?

Zasada planowania wynajmu jachtu motorowego jest prosta – im szybciej, tym lepiej. Najpopularniejsze terminy, zwłaszcza te w pełni sezonu lub obejmujące długie weekendy, rozchodzą się dość szybko, dlatego jeśli tylko upatrzyliśmy wymarzoną jednostkę, nie zwlekajmy z kontaktem do firmy oferującej czarter jachtów. W czerwcu, lipcu i sierpniu Mazury prezentują się zdecydowanie najpiękniej, przyciągając nad jeziora tysiące miłośników pływania, jednak sprawia to, że ceny czarterów są odpowiednio wyższe. Znów niestrudzeni poszukiwacze okazji, którym zależy na braku tłumów oraz niskiej cenie, mogą wybrać się na wypad w maju bądź we wrześniu. Należy się wówczas liczyć z kapryśną pogodą i spadkami temperatur, jednak dla wytrawnych motorowodniaków stanowi to tylko dodatkowe wyzwanie.

Dodaj komentarz