Witaj, miłośniku przyrody i magicznych krajobrazów! Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić wymarzone wakacje, to Mazury są idealnym miejscem dla ciebie. Ta kraina tysiąca jezior skrywa w sobie niezliczone skarby, ale dzisiaj pokażemy ci 10 najpiękniejszych i najciekawszych wysp, które koniecznie musisz zobaczyć podczas swoich wojaży.
Przygotuj się na niezapomnianą podróż po rajskich zakątkach!
Niech cię nie martwi to, że do wielu wysp nie możesz przybijać, cumować, ani schodzić na ląd, a tym bardziej biwakować. Znajdują się w strefie rezerwatu i podlegają ochronie. Jednak warto do nich podpłynąć i podziwiać je z bezpiecznej odległości.
1. Magia Czarciej Wyspy – Śniardwy
Żeglując po jeziorze Śniardwy warto zajrzeć na Czarci Ostrów. To miejsce, które cię urzeknie, bo jest oazą spokoju, a jej niezaprzeczalny urok pokochasz od pierwszego wejrzenia. Wyspa oddalona jest od zachodniego brzegu jeziora o 1,5 km. Niegdyś na jej terenie odkryto kurhany plemienia Galindów. W XVIII wieku wyspa przykuła uwagę swoim strategicznym położeniem, a król Fryderyk II Wielki kazał zaadaptować ją pod ufortyfikowane magazyny żywności oraz koszary dla pruskich oficerów. Obecnie pozostały po nich tylko ślady fundamentów, a Czarci Ostrów jest przede wszystkim punktem nawigacyjnym dla żeglarzy i atrakcyjnym miejscem cumowania łodzi.
W odległości kilkuset metrów od Czarciej Wyspy położona jest Wyspa Pajęcza, która jest bardzo niska i podmokła. To powoduje, że nie jest aż tak atrakcyjna turystycznie, ale też oferuje ciszę i spokój.
2. Szeroki Ostrów – Śniardwy
Wyspa Szeroki Ostrów położona jest w południowej części jeziora Śniardwy i jest największą spośród ośmiu, które się na nim znajdują. Obecnie uznawana jest raczej za półwysep, ponieważ z pobliskim lądem łączy ją grobla, usypana podczas ostatniej wojny.
Rosną na niej stare drzewa, które wraz z plażą, tworzą całkiem miłe do odpoczynku miejsce. Z jej północno-zachodniego brzegu roztacza się wspaniały widok na taflę jeziora.
Niegdyś na wyspie była osada licząca kilkudziesięciu mieszkańców, z której pozostały jedynie fundamenty domostw i piwnice. Obecnie teren jest własnością prywatną, ale można postawić tu namiot lub przyczepę. Dotrzesz na nią zarówno drogą lądową, jak i wodną: żaglówką lub kajakiem.
3. Grajewska Kępa nie tylko dla zakochanych – Niegocin
Niezwykle urokliwą, niedużą wyspę znajdziesz na jeziorze Niegocin. Grajewska Kępa pokryta jest licznymi drzewami i stanowi dowód, że wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zobaczyć ciekawe i piękne miejsce. Przy Grajewskiej Kępie możesz zacumować i zejść na ląd. Przybijając do jej brzegów należy pamiętać o porośniętych wodorostami mieliznach, które mogą skutecznie utrudnić dostęp.
Potocznie nazywana jest też wyspą Miłości z powodu niezwykłej legendy o tragicznych losach Galindi i zakochanego w niej młodzieńca, którego czarownica zamieniła w żabę.
Czasem też nazywa się ją Wyspą Francuską, co związane jest z opowieścią o przebywających na niej dwóch francuskich żołnierzach armii napoleońskiej, którzy dotarli tu spod Moskwy zimą 1812/1813. Opiekowała się nimi i w jednym z nich zakochała, mieszkanka pobliskiej wioski. W 1997 r. na wyspie pojawiła się tablica pamiątkowa ufundowana przez Francję dla jej legendarnych rodaków i wspomagającej ich „miejscowej ludności”.
4. Duży Ostrów – Kisajno
Południowo-zachodnia część jeziora Kisajno to bardzo malowniczy teren i prawdziwa gratka dla żeglarzy i miłośników przyrody. Kilkanaście wysp tworzy na jeziorze niezwykłe zatoki i cieśniny. Warto zobaczyć z bliska każdą z nich, ale na żadnej nie wolno cumować. Dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym wszystkie wyspy tworzą ścisły rezerwat przyrody. Pod ochroną znajduje się naturalny krajobraz polodowcowy i miejsca lęgowe ponad 110 gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak perkoz, bąk, czapla siwa i biała, żuraw oraz bielik.
Duży Ostrów ulokowany jest przy wschodnim brzegu jeziora i jest jedną z największych wysp na Kisajnie. Archeolodzy odkryli na niej pozostałości dużego grodziska. Wyspa była niegdyś zamieszkana przez staropruskich Galindów, a także wykorzystywana rolniczo.
W przesmyku między Dużym Ostrowem a półwyspem Mały Ostrów zaczyna się Łabędzi Szlak – jedna z najpiękniejszych tras wodnych. Jest tu bardzo spokojnie, bo w te rejony zapuszcza się mniej żeglarzy. Po przepłynięciu przez cieśninę możemy do woli żeglować po zatokach i przesmykach pomiędzy kilkunastoma wyspami m.in.: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Ta ostatnia jest niewielką, urokliwą wyspą, którą porastają stare drzewa liściaste.
Znacznie lepiej zagospodarowana i atrakcyjna turystycznie jest południowa część jeziora Kisajno, która większości żeglarzy służy jako trasa tranzytowa pomiędzy Niegocinem i Mamrami. Dlatego latem panuje tutaj spory ruch.
5. Tajemnicza Wyspa Gilma – Dobskie
Wyspa Gilma na jeziorze Dobskim to tajemnicze miejsce kultu pogańskich plemiona. Legendy głoszą, że znajduje się tu czakram – miejsce mocy o niezwykłych właściwościach radiacyjnych. Według jednej z nich, nocą przy świetle księżyca pojawia się duch kobiety z workiem pieniędzy. Na wyspie znajdują się atrakcje historyczne w postaci pozostałości po grodzie pruskim ze świętym gajem oraz ruiny niedużego zamku krzyżackiego. Niegdyś był tam również park staroangielski, a wyspa była połączona z lądem drewnianym pomostem. Na ruinach zamku stoi obecnie kapliczka. Wyspa, podobnie jak jezioro, pełni funkcję rezerwatu, a więc obowiązuje tu zakaz cumowania, biwakowania oraz strefa ciszy.
6. Wyspa Heleny – Dobskie
Niewielka wyspa Heleny zlokalizowana naprzeciw Gilmy charakteryzuje się piaszczystymi brzegami i stromym piaszczystym dnem, które znajduje się tu na dużej głębokości. Helena jest jedną z najpiękniejszych wysp na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, dlatego warto przyjrzeć jej się z bliska. Wyspa jest sucha i porośnięta drzewami, z małym wzniesieniem w północnej części, z którego roztacza się piękny widok na jezioro Dobskie. Helena kusi pięknymi miejscami dającymi schronienie od wiatru, ale jest to rezerwat przyrody, więc cumowanie przy wyspie jest zabronione.
7. Poganckie Kępy – Dargin
Wyspa zlokalizowana jest w południowej części jeziora Dargin i tak naprawdę składa się z dwóch części: właściwej i mniejszej. Wokół nich jest dość płytko, a na okalających płyciznach rozsiane są kamienie, więc podpływać żaglówką należy wyjątkowo ostrożnie: z podniesionym mieczem i wypiętą płetwą sterową. Przy zachodnim brzegu często można zobaczyć łódki, bo nie ma zakazu cumowania, więc warto tam spędzić noc na dziko w kompletnej ciszy.
Poganckie Kępy swoją nazwę zawdzięczają kilku legendom. Według jednej z nich, plemiona staropruskie dokonywały tam krwawych obrzędów, odbywały się sabatach czarownic, a nawet palono je na stosie. Na wszelki wypadek zachowaj więc ostrożność.
8. Wyspa Upałty – Mamry
Wyspa Upałty ma powierzchnię 67 ha, dzięki czemu jest największą wyspą w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Tabliczki umieszczone na jej brzegach informują, że w całości jest rezerwatem przyrody i nie wolno po niej chodzić. Aby ją zwiedzić, potrzebujesz odpowiedniego zezwolenia.
Jej południowa część jest miejscem wylęgu ptactwa wodnego oraz wielu innych gatunków ptaków śpiewających. Znajduje się na niej także stanowisko lęgowe orła bielika. Wyspa pokryta jest bogatym kilkusetletnim drzewostanem liściastym, a brzegi obficie porośnięte są trzcinami. Jeszcze 300 lat temu wyspa Upałty łączyła się z lądem, o czym świadczą liczne pasy płycizn pomiędzy wyspą a brzegiem jeziora.
Do czasów zakończenia II wojny światowej, wyspa była modnym miejscem wypoczynku. Mieściła się tu restauracja, leśniczówka, domki letniskowe i park. W XVII wieku na pobliskiej maleńkiej wysepce (obecnie Mała Kępa) zbudowano 13-metrową piramidę, która nie zachowała się do dna dzisiejszego. Zachował się za to grób ornitologa Augusta Quednaua. Podczas wojny wyspa połączona była z lądem drewnianym mostem. Wciąż można na niej znaleźć resztki fundamentów tych budynków oraz niemieckie schrony i umocnienia wojenne.
9. Wyspa Kamieńska – Bełdany
Wyspa Kamieńska położona jest na jeziorze Bełdany i znana także jako Mysia z uwagi na zamieszkującą jej teren populacją nornic. Są one przedmiotem prowadzonych tutaj od lat badań naukowych. Rośnie na niej rzadko spotykana roślina kokorycz pełna, która kwitnie wczesną wiosną i zachwyca fioletowymi kwiatami. Wyspa otoczona jest głęboką na ok. 8-10 m rynną o twardym dnie. Atrakcją jej okolic jest łańcuch podwodnych górek ciągnących się od wyspy niemal do przystani ośrodka wczasowego w Kamieniu. Specyficzne środowisko sprawia, że można tu zapolować na sandacza i inne drapieżne ryby.
10. Wyspa Kormoranów – Dobskie
Ta nieduża wyspa jest chyba najbardziej niezwykłą na Mazurach ze względu na swoich mieszkańców. Jej widok robi potężne wrażenie na każdym, ponieważ dominują na niej kikuty pni i na wpół uschnięte korony drzew. To efekt tego, że została opanowana przez kormorany czarne oraz czaple siwe, które upodobały sobie wicie gniazd na wysokich lipach i wiązach. Wyspa jest prawdziwym ptasim królestwem.
Jej oficjalna nazywa to Wysoki Ostrów i znajduje się na nim obszar ochrony kolonii lęgowej. Dlatego nie można do wyspy przybijać, a jedynie obserwować ją z wody. Wyspa jest rezerwatem dzikiej przyrody, w którym panuje strefa ciszy, więc niedozwolone jest pływanie motorówkami ani włączanie silnika.
Najłatwiej się tu dostać żaglówką. Trzeba jednak uważać na kamieniste brzegi i rozległe płycizny. Postój na kotwicy w pobliżu wyspy jest dopuszczalny, ale schodzenie na wyspy jest zabronione.
Marzysz o magicznej podróży w malownicze zakątki Mazur? Odkrywanie najpiękniejszych wysp to przygoda i niezapomniane doświadczenie, które na zawsze zapadnie ci w pamięci. Najłatwiej je eksplorować drogą wodną. Możesz się na nie dostać żaglówką, kajakiem lub też statkiem wycieczkowym. Każda z wysp kryje w sobie własny urok i niepowtarzalny klimat, który skradnie serce każdego podróżnika. Czas na odrobinę relaksu i bliskości z naturą – zaplanujcie już teraz swoją wyprawę i odkryjcie magiczne Mazury!